Перша косметика для дитини: вчимося вибирати краще

Дитячий організм схожий на маленьку губку: вона вбирає все, що йому пропонують – погане і хороше, корисне і шкідливе. Тому склад дитячої косметики багато в чому визначає майбутнє дітей, їх красу і здоров'я. У цій статті ми поговоримо про дитячій косметиці – про те, яка вона є і якою має бути.
Миючі засоби
Шар епідермісу у дітей значно тонше, ніж у дорослих. Тобто дитячу шкіру ні в якому разі не можна мити «дорослої» хімією, так як вона гарантовано проникне глибоко всередину. Саме тому у будь-якої дитини повинні бути свої власні миючі засоби – натуральні, корисні й безпечні.
Дитячий шампуньНе секрет, що структура волосся і будову шкірних покривів у дітей мають свої відмінні риси. Шкіра голови дитини виробляє менше жиру і, відповідно, більш вразлива, так як ще не сформований захисний кислотний бар'єр. Саме тому вона найчастіше схильна до алергічних реакцій. Крім того, дитяча шкіра надзвичайно тонка, з миттєвою реакцією на будь-яку наноситься на неї косметику.
Вибираючи шампунь для дитини, необхідно пам'ятати, що його якість обов'язково вплине на красу і здоров'я волосся в майбутньому. Отже, розглянемо основні вимоги до дитячого шампуню:
• Нейтральний рівень кислотності. Водневий показник (рН) обов'язково повинен бути в межах від 4,5 до 5,5, що є оптимальним для шкіри і волосся дитини.
• Мінімум подразників. В ідеалі, дитячий шампунь ні в якому разі не повинен дратувати шкіру голови і слизову оболонку очей. Миючі компоненти повинні бути натуральними, бажано рослинного походження.
• Корисні добавки. Найпопулярнішими в дитячій косметиці є екстракти ромашки, календули, череди і лаванди, а також різні натуральні масла. Склад шампуню для дітей повинен бути максимально безпечним, багаторазово протестованим, щоб не нашкодити при випадковому проковтуванні.
• Відсутність ароматизаторів і барвників. На цей фактор також варто звернути увагу, адже у малюків гостре нюхове сприйняття, а також схильність до алергічних реакцій.
• Делікатна миюча основа (без сульфатів). Це можуть бути бетаїн, глюкозиди та інші щадні ПАР. Чим м'якше і безпечніше шампунь, тим менше піни він утворює. І, навпаки, рясно пінисті склади часто містять дешеві сульфатні з'єднання, надзвичайно небезпечні для зростаючого організму.
• Кондиціонери. Використання дитячих кондиціонерів виправдано тільки в тому випадку, якщо у дитини дійсно довгі, схильні до сплутування волосся. Будь-які кондиціонуючі добавки (навіть у складі шампуню) не корисні для тендітних дитячих волосся і чутливої шкіри голови. Винятком є органічні кондиціонери (у тому числі незмивні), наприклад, з целюлози або засоби на масляній основі.
Мило активно використовується як в твердому, так і в рідкому вигляді. Твердоеые мылао отличаюется високим рівнем рН і яскраво вираженою антимікробною активністю. При постійному використанні онио могутжет зруйнувати крихкий захисний бар'єр дитячої шкіри і зробити її більш сухий і вразливою. Щоб цього уникнути, краще використовувати тверде мило виключно для миття рук. А для догляду за тілом набагато краще подойдеут жидкиое мылао. Онио очищаюет шкіру більш м'яко і дбайливо, забезпечуючи оптимальний кислотно-лужний баланс.
ГельГелеві засоби відрізняються від мильних меншою кількістю активних речовин у складі. На практиці це означає, що забруднення видаляються не так ефективно, як при використанні мила, зате шкіра не піддається агресивним впливам. Гель дуже легко змивається, м'яко очищає, не пошкоджуючи шкірний покрив. В залежності від очікуваного ефекту можна підібрати гелеву косметику на будь-який смак – очищувальну, зволожуючу або протизапальну.
На відміну від мила і гелю, піна для ванн – найбільш концентрований миючий засіб. Саме тому його ні в якому разі не можна наносити безпосередньо на шкіру і завжди необхідно розбавляти у великій кількості води. Це дозволить отримати від купання максимум задоволення і користі. Піна буде м'якою не тільки на дотик, але і по впливу. Головне, не переборщити з часом: 15-20 хвилин пінного купання буде більш ніж достаточноы. По закінченні процедури не забудьте обполоснути дитини теплою чистою водою.
Два в одномуДо універсальним миючим засобам краще ставитися обережно. Це стосується як шампунів з кондиціонерами в одному флаконі, так і миючих засобів «від маківки до п'ят». Справа в тому, що спроби виробників об'єднати різні за призначенням продукти (шампунь, гель для душу, кондиціонер) далеко не завжди вдалі. Дуже часто буває так, що шампунь з кондиціонером і миє погано, і кондиціонує не дуже, а гель-шампунь не підходить для шкіри, ні для волосся.
Живлення і зволоження
Дитяча шкіра має властивість дуже швидко втрачати вологу, тому потребує регулярному харчуванні й зволоженні. Для цього існують різні косметичні засоби (крем, молочко, масло), які можуть відрізнятися за складом, але виконують одну і ту ж функцію.
Дитячий кремЯким же повинен бути склад якісного дитячого крему? По-перше, список компонентів не повинен бути занадто довгим. По-друге, в основі крему зобов'язані бути натуральні і безпечні інгредієнти: оксид цинку, білий віск, екстракти рослин і, звичайно ж, органічні масла. Всього виділяють три основних види дитячого крему:
• Зволожуючий. Зазвичай наноситься після купання. Цей крем покликаний відновити захисний шар шкіри, зруйнований через використання мила, і заповнити втрачену вологу.
• Заспокійливий. Найчастіше до складу такого крему входять екстракти ромашки або календули, рослинні масла з антисептичною дією.
• Універсальний. Як правило, впливає комплексно: пом'якшує, зволожує і заспокоює. Підходить для всіх типів шкіри.
Виконує ту ж функцію, що і зволожуючий крем: повноцінно живить шкіру, відновлює водно-ліпідний баланс. Відрізняється рідкою консистенцією, що робить цей засіб зручним для нанесення. Не обважнює шкіру, не залишає відчуття липкості.
Крім живлення і зволоження, молочко виконує ще й захисну функцію – утворює тонку плівочку і не допускає потрапляння шкідливих мікроорганізмів. Крім того, з його допомогою можна проводити процедуру очищення шкіри, якщо купання з якоїсь причини неможливо.
Косметичне маслоОкремої уваги заслуговує дитяча косметика на основі олій. Для догляду за шкірою дитини підходять тільки якісні рослинні олії високої міри очищення і їх суміші. В першу чергу, це оливкова, персикове, абрикосове, мигдальне, кокосова, соняшникова та соєва олії, а також масляні витяжки з пшеничних паростків, календули, аргана, макадамії, жожоба, карите.
Дитячі косметичні масла виконують найрізноманітніші функції:
• Зволоження після купання. З цією метою дитяче масло можна використовувати вже з перших днів життя малюка. Як відомо, при купанні шкіра дитини втрачає частину вологи, і косметика на основі олій допомагає її заповнити.
• Пом'якшення під час масажу. Гарне дитяче масло дозволяє швидко прогріти м'язи, робить шкіру еластичною, забезпечує оптимальне ковзання.
• Загоєння дрібних подряпин. Деякі олії (наприклад, обліпихи або календули) відрізняються антисептичну дію, чудово загоюють дрібні порізи, подряпини і інші ранки.
• Підживлення для сухої шкіри. Особливо актуально в холодну пору року, коли шкіра потребує додаткового харчування. Правильно підібране дитяче масло дуже швидко усуне сухість шкіри, наситить її масою поживних речовин.
Захист шкіри при будь-якій погоді
Існує величезна кількість захисних дитячих кремів. Їх завдання – допомогти дитячій шкірі як можна швидше адаптуватися до тих чи інших погодних умов.
Захист від морозу і вітруЗ настанням холодів шкіра починає активно обвітрюватися і з'являється потреба в додатковому захисті. Чому так відбувається? Вся справа в тому, що в шкірі дитини вміст води вище, ніж вміст жирів. Дитячі сальні залози працюють не досить активно, і в умовах негоди шкіра стає дуже вразливою. Якщо порівняти склад шкірного сала у дітей і дорослих, то ми побачимо, що у малюків вміст сквалену і ефірів майже наполовину нижче, ніж у дорослих. Тобто дитяча шкіра в некомфортних погодних умовах гостро потребує захисний крем, який буде частково виконувати функції шкірного сала.
Склад захисного крему повинен бути більш-менш натуральним. Краще, якщо в якості жирової основи виступають не мінеральні (продукти нафтопереробки), а рослинні масла – мигдальне, обліпихова, соняшникова та багато інших.
Ще один обов'язковий компонент захисного крему – це бджолині і рослинні воски. За складом вони дуже схожі на шкірний жир: вони утворюють напівпроникну плівку, яка захищає шкіру від зневоднення.
Сонцезахисні засобиДитяча шкіра неймовірно ніжна, тонка і проникна. Вона боїться палючого сонця набагато більше, ніж доросла, так як має досить слабкий захисний бар'єр. Тому дозволяти дитині приймати сонячні ванни без захисного крему – це величезний стрес для чутливої шкіри.
Купуючи дитяче сонцезахисний засіб, необхідно враховувати наступні нюанси:
• Ступінь захисту (SPF). Підбирається індивідуально, залежно від сонячної активності, типу шкіри та віку. У будь-якому випадку, для дитини цей показник буде варіюватися від 15 до 50 одиниць.
• Фототип шкіри. Для смаглявих діток буде достатньо мінімального ступеня захисту, для блідих і світловолосих знадобиться засіб з більш високим SPF.
• Клімат. В теплій країні знадобиться максимально інтенсивна захист – від 35 до 50 одиниць. Для м'якого клімату буде достатньо мінімального SPF – від 15 до 25 одиниць.
Сонцезахисні засоби наносяться на шкіру масажними круговими рухами за півгодини до виходу на сонце і оновлюються кожні дві години.
Косметика після засмагиНезважаючи на те, що засмагла шкіра виглядає дуже красивою, здоровою назвати її складно. Пігмент меланін, який відповідає за колір засмаги, порушує її структуру і пошкоджує епітелій. Щоб допомогти дитячій шкірі відновитися, необхідно підібрати якісне засіб після засмаги і наносити його на тіло після кожної сонячної ванни. Спрей, молочко, вершки, масло або крем – вибір за вами. Головне – забезпечити шкірі інтенсивне зволоження.
Отже, розглянемо деякі інгредієнти дитячої косметики після засмаги:
• Пантенол – одна з активних форм вітаміну B5, яка багато років використовується для лікування опіків. Має яскраво виражену протизапальну і ранозагоювальну дію.
• Алантоїн – біологічно активна речовина, що стимулює регенерацію клітин і за допомогою найтоншої захисної плівки оберігає шкіру від подразнення. Міститься в паростках пшениці і живокіст лікарський.
• Мигдальне масло. Містить амінокислоти, масу вітамінів і близько 80% олеїнової кислоти, завдяки чому сприяє відновленню епідермісу, чудово пом'якшує вразливу дитячу шкіру.
Зубна паста
Догляд за зубами – один з найважливіших навичок, щеплених в ранньому дитинстві. Не секрет, що багато діток, особливо маленькі, часто ковтають зубну пасту, тому до її складу пред'являються досить строгі вимоги:
• Вміст фтору в пасті для дітей має бути мінімальним: для дітей 4-8 років – до 500 ppm. Надлишок фтору в дитячому організмі призводить до порушення структури емалі, провокує розвиток флюорозу.
• Ступінь абразивності (RDA) зубної пасти залежить від розміру часток. Чим вони більші, тим вище абразивність і, відповідно, тим вище якість чищення зубів. Але в цьому випадку підвищена травматичність, тому абразивність дитячої зубної пасти не повинна перевищувати 50 умовних одиниць для діток від 4 років. Традиційні абразиви дорослих паст (карбонат кальцію і биокарбонат натрію) для дитячої емалі абсолютно не підходять, тому їх замінюють на більш щадні – діоксид титану і кремнію.
• Мінімум піноутворювачів: чим менше піни, тим більше надії на натуральність. Адже густу пишну піну утворюють, в основному, лаурил - і лаурет сульфати – токсичні і дуже небезпечні для організму речовини, яких в дитячих пастах бути не повинно.
• Безпечні консерванти. Такі зубні пасти знайти складно, але можна. Бензонат натрію, пропіленгліколь, пропілпарабен – всі ці речовини канцерогенні і дуже небезпечні для незміцнілого організму. Незважаючи на те, що вони присутні практично у всіх пастах, в дитячих їх бути не повинно.
Гігієнічна помада
Дитячі губи – ніжні і чутливі, особливо в холодну пору року. Вони не мають сальних залоз, у них відсутній пігмент меланін, щоб захищатися від сонячних променів. Саме тому шкіра губ гостро потребує щоденного догляду, посиленого живлення, зволоження і захист.
Ситуація ускладнюється, якщо у дитини є звичка облизувати губи. В такому випадку вони пересихають ще сильніше, зневоднюються, іноді навіть тріскаються. І тут на допомогу приходить дитяча гігієнічна помада, яка при розумному підході блискуче справляється зі своїми завданнями:
• Живлення і зволоження. У зимовий час, особливо при сильному вітрі і морозі, найбільш доречна в міру жирна поживна помада, а в літній період – більш легка, зволожуюча.
• Захист від негоди. Більшість дитячих гігієнічних помад виготовляються на восковій основі, завдяки якій на губах створюється тонка плівочка, що захищає губи від втрати вологи і, відповідно, від обвітрювання.
• Захист від ультрафіолету. Ця функція найбільш актуальна в місцях з підвищеною сонячною активністю, особливо в жарку пору року.
• Загоєння мікротріщин. До складу якісної дитячої помади обов'язково входять ранозагоювальні компоненти – екстракти лікувальних трав, вітаміни, натуральні масла.
Неприпустимі компоненти
Не секрет, що сучасна косметика для дітей далека від ідеалу. Ворога потрібно знати в обличчя, тому варто запам'ятати особливо небезпечні хімічні речовини, які деякі виробники досі не соромляться включати в дитячу косметику:
• Лаурил сульфат і лаурет сульфат натрію, магнію, амонію – хімічні піноутворювачі з ефектом знежирення, які агресивно впливають на шкіру і слизові оболонки, провокують їх подразнення, порушують природний захисний бар'єр, нерідко викликають алергію. Дані речовини додаються практично на всю косметику і миючі засоби, а також використовують у якості подразника при тестуванні нової косметики. Сульфати є дуже небезпечними, особливо для дитячого організму, так як швидко проникають через шкіру, порушують рН-середовище і накопичуються в організмі.
• Формальдегіди – канцерогенні токсичні гази з різким запахом, який широко використовується в меблевій і медичної промисловості, а також добавляюется у косметику. Этио веществао згубно влияюет на всі системи організму (особливо на дихальну і репродуктивну), ослабляеют їх, угнетаеют імунітет.
• ПЕГ (поліетиленгліколь) – популярний стабілізатор і загусник. Широко використовується при виробництві косметики, в тому числі дитячої. При регулярному споживанні може викликати незворотні генетичні зміни і порушення обміну речовин.
• Фталати – найпопулярніші пластифікатори. Це сольові і ефірні речовини, що видобуваються з фталевої кислоти. Вони роблять матеріали більш пластичними, колір – яскравим, а запах – стійким. Астма, безпліддя, зниження рівня тестостерону – це далеко не повний перелік негативних наслідків дії фталатів на організм. Найбільш небезпечні з цих речовин заборонені у ЄС і США.
• Мінеральні масла – це продукти нафтопереробки, офіційно визнані канцерогенними речовинами. Їх небезпека прямо обернено пропорційна ступеню очищення. Недостатньо очищені нафтові масла небезпечні шкідливі для дитячої шкіри, так як забивають пори і перешкоджають проникненню кисню.
• Консерванти в дитячій косметиці допустимі тільки в натуральному вигляді (наприклад, мед або екстракт насіння цитрусових). Всі інші варіанти вкрай небажані. Особливо небезпечні триетаноламін та діетаноламін – речовини, які у поєднанні з нітритами утворюють справжній отрута.
• Парабени – різновид синтетичних консервантів, утворених з пари-оксибензойной кислоти. Їм часто приписують гормональну активність, здатність провокувати онкологічні захворювання. Широко використовуються у фармацевтичній і косметичній промисловості, але ставлення до них вкрай суперечливо. У будь-якому випадку, парабени (навіть у мінімальній концентрації) не повинні входити до складу дитячої косметики.
• Віддушки – штучні ароматизатори, які додаються практично на всю косметику і побутову хімію. Далеко не нешкідливі, часто викликають алергію. Для дитячих косметичних засобів допустимі тільки натуральні ароматизатори.
Як зробити правильний вибір
• Перевірте виробника. Навіть якщо відомий бренд, не полінуйтеся зайвий раз ознайомитися з виробником: як давно на ринку, яка репутація, є досвід у виготовленні косметики для дітей.
• Вимагайте сертифікати. Будь дитячі косметичні засоби повинні відповідати загальноприйнятим стандартам якості і підкріплюватися відповідними сертифікатами.
• Вивчіть склад. Зверніть увагу не на особові рекламні написи, а на перші інгредієнти в списку складу – саме вони присутні в косметиці в найбільшій кількості. Ретельно перевірте кожен підозрілий компонент.
• Враховуйте вік. Якщо на упаковці з дитячою косметикою немає рекомендацій щодо віку дитини, то, швидше за все, засіб призначений для дітей старше трьох років.