Згадати все: прості, але ефективні техніки розвитку пам'яті

З хорошою пам'яттю не народжуються, її розвивають. Спробуйте застосувати ці прийоми мнемотехніки, і потрібні знання будуть закріплюватися в голові набагато простіше.
Придумайте фрази
Метод мнемонічних фраз знайомий всім нам з дитинства. Класичний приклад — фраза, яка допомагає вивчити порядок кольорів у веселці: «Кожен мисливець бажає знати, де сидить фазан», де перша буква кожного слова асоціюється з певним кольором: «до» — червоний, «про» — помаранчевий, «ж» — жовтий і так далі.
Ще один приклад — фраза «Одягнути Надію, надіти одяг», що дозволяє не помилитися у використанні слів «одягнути» і «надіти». А ось так багато вчили в школі дієслова-винятки другої дієвідміни: «Гнати, тримати, дихати, залежати, бачити, чути і образити, а ще вертіти, дивитися, ненавидіти і терпіти».
Як використовувати. Яку фразу-запоминалку ви можете скласти самі. Важливо, щоб образи були вам близькі й зрозумілі, навіть якщо вони абсурдні і смішні.
Ось як можна, наприклад, запам'ятати слова зі схожим притиском: договір — вирок розмова.
Зв'яжіть образи
Цей метод заснований на зв'язуванні інформації та певних образів. Припустимо, вам потрібно запам'ятати кілька слів: «ручка», «стіл», «метелик», «будинок», «дзеркало». Зробіть ці предмети героями яскравого мультфільму. Для посилення ефекту можна спотворити пропорції і уявити якусь дію. Наприклад: величезна метелик влітає в будинок, сідає на стіл, бере ручку і загрожує нею в дзеркало. Абсурдно, але картина яскрава, запам'ятається надовго.
Як використовувати. Спробуйте за допомогою образів і асоціацій вивчити іноземні слова. Наприклад, німецьке wetter (погода) схоже за вимовою на «вітер». А тому неважко уявити картину: надувають вітрила бриз або мчить на місто торнадо.
Англійське owl (сова) співзвучно зі словом «аул». Хороший спосіб запам'ятати — уявити, як сова летить в горах над аулом.
Візуалізуйте
Цифри і літери схожі на певні предмети. І цим можна скористатися. Наприклад, число 210 легко представити у вигляді лебедя (2), що пливе до прапорця (1) з пончиком в дзьобі (0).
Як використовувати. Частіше практикуйте візуалізацію, і ви звикнете перетворювати дані, які потрібно запам'ятати, в певні образи. Наприклад, цифра 4 в багатьох асоціюється зі стільцем, 8 — зі сніговиком або розкішну жінкою, а 3 — з богатирем (три богатиря). Використовуйте ці образи постійно.
Співайте і рифмуйте
Відмінний спосіб запам'ятати що-небудь — музика. Вона структурує інформацію, допомагає легко її повторювати і запам'ятовувати. Напевно з дитинства у вас в голові засіли нав'язливі пісеньки, з допомогою яких ви навчали якісь правила.
Ось так, наприклад, діти проспівують і вчать ноти: До, ре, мі, фа, соль, ля, сі — прилетіли карасі. Сі, ля, соль, фа, мі, ре, до — значить, тут у них гніздо!».
На уроках часто використовують пісеньку ABC song.
Те ж стосується і рим. З допомогою смішного вірша «Мила Хоккайдо! Я тебе Хонсю. За твою Сікоку я тебе Кюсю» — багато запам'ятовували на географії назви чотирьох основних островів Японії. А фраза «Бісектриса — це щур, яка бігає по кутах і ділить їх навпіл» допомагала вчити геометрію. Все це залишиться в пам'яті на довгі роки.
Як використовувати. Складайте самі вірші, пробуйте переробити улюблені пісні, використовуючи інформацію, яку потрібно запам'ятати.
Намалюйте піктограми
Спосіб запам'ятовування, добре підходить людям-візуалів. До ключових слів і виразів підбираються піктограми — графічні образи. Мудрувати тут не потрібно. Наприклад, якщо мова про свято, малюйте чарку чи салют, якщо про спорт — гантелі або м'яч і так далі.
Як використовувати. Якщо вам потрібно запам'ятати текст, виділіть під час читання ключові фрази чи слова і намалюйте для них піктограми. Після прочитання спробуйте відновити зміст прочитаного за вашими малюнками. Таке закодоване письмо, потренувавшись, ви можете використовувати замість конспектів і також шпаргалок.
Побудуйте палац пам'яті
Палац пам'яті (або метод Цицерона) — ще один хороший спосіб запам'ятати інформацію за допомогою асоціацій. Він передбачає створення матриці образів. Базою для неї може стати що завгодно: ваша кімната, улюблене місце на природі (наприклад, галявина в лісі), стежка, по якій ви йдете, порожнє приміщення.
Це простір вам потрібно буде заповнити образами. Уявіть, що ви розставляєте предмети на певні місця. Продумайте схему, за якою ви будете їх подумки оглядати. В кімнаті це можна робити за годинниковою стрілкою, від стіни до стіни, на стежці — просуваючись вперед.
Як використовувати. Припустимо, вам потрібно запам'ятати послідовність вашої мови для презентації. Ви уявляєте кімнату, в якій на підвіконні стоїть квітка в горщику. Для нього ви задаєте ключовий фрагмент вашого виступу. Наприклад, розповідаєте про те, як розвивалася ваша компанія. Потім повертаєтеся до стіни, де висить картина з горами, схожими на графік, дані якого вам потрібно озвучити. Далі бачите крісло, в якому сидить мудрець, цитату якого ви хочете привести. І так далі.
Ви можете завести в кімнаті полички для різних предметів (фізики, математики і так далі) або подій. Облаштування палацу пам'яті обмежена тільки вашою фантазією. Підберіть найбільш зручний для вас простір і образи, а також схему, за якою ви будете робити обхід. Головне тут — сталість у використанні.
Визначте інтервали
Для того щоб інформація засвоїлася і добре запам'яталася, її потрібно повторювати з певною періодичністю. Ця техніка називається інтервальним повторенням.
Интервал с течением времени должен увеличиваться. Например, вы выучили новое английское слово. Его нужно повторить через пару-тройку минут, затем — через час, после этого — через два дня, пять дней, 10 дней, три недели, полгода и так далее.
Следуйте этим советам
- Не пытайтесь применить все методы запоминания сразу. Начните с малого — того, что больше по душе. А затем переходите к следующим техникам.
- Простой способ закрепить и лучше понять прочитанный накануне экзамена материал — несколько раз пересказать его кому-нибудь.
- Запам'ятовувати будь-яку інформацію простіше невеликими порціями. Яскравий приклад — телефонні номери, які складно запам'ятати єдиним набором цифр (наприклад, 89003546892), але набагато легше smashing блоки (8 900 354 68 92).
- Якщо вам потрібно запам'ятати імена кількох незнайомих людей, шукайте відмінні ознаки. Наприклад, у людини орлиний ніс, ви асоціюєте його з птицею і після цього прив'язуєте до неї ім'я і прізвище.