4 головні причини раннього остеохондрозу і 11 способів його уникнути

Остеохондроз з кожним роком молодшає. Якщо ще 10 років тому його можна було виявити у людей пенсійного віку, то зараз все частіше з'являються скарги на стан спини і шиї у молоді, яка лише 20-25 років.
Чому це відбувається? Про 4 головних причини раннього виникнення цього захворювання і способи профілактики розповідає лікар ЛФК та спортивної медицини, фітнес-тренер міжнародного класу, автор книги та системи вправ для хребта і суглобів Олександра Бонина.
4 причини виникнення остеохондрозу в молодому віці
Причина 1. Розвиток соціальних мереж
Зараз практично неможливо зустріти людину, ще не зареєстрованої в якій-небудь соціальній мережі. Молоді люди ведуть дуже активну онлайн життя – і досить пасивну реальну. Вони годинами просиджують перед комп'ютером, не стежачи при цьому за поставою.
Це в рази збільшує навантаження на поперековий, шийний і грудний відділи хребта, його м'язи і зв'язки. Порушується адекватне кровопостачання, з'являються «затиски» і перенапруження в м'язах, що і веде до виникнення болів в спині і шиї.
Причина 2. Поява нових різновидів електронних гаджетів
Нескінченний вибір нових пристроїв – айфонів, смартфонів, ноутбуків, айпадів, планшетів, з новими барвистими програмами, які привертають до себе постійну увагу – змушують користувачів все більше сидіти, стояти і ходити, втупившись поглядом в екран.
Як підсумок – все та ж проблема: порушення постави, проблеми з хребтом, викривлення шиї, м'язове перенапруження від довгого вимушеного положення.
Причина 3. Самостійні тренування в тренажерному залі
Безсумнівно, розвиток фітнес-індустрії – це добре! Так само як і популяризація занять в спортзалах. Але є і великий мінус: наявність величезної кількості помилок у техніці виконання вправ, підбору і побудови програми, які через незнання припускаються новачки.
«Спина не витримує таких незвичайних і несподіваних навантажень. І якщо не почати тренуватися правильно, то згодом з'являться протрузії та грижі у хребті, біль у спині і шиї, м'язовий дисбаланс з-за нерівномірного навантаження» - зазначає тренер Олександра Бонина.
Причина 4. Неповноцінне і нерегулярне харчування
Всі тканини хребта, м'язів і зв'язок для нормального функціонування повинні регулярно отримувати необхідні вітаміни, мінерали, амінокислоти, вуглеводи і корисні жири.
Брак потрібних елементів і нутрієнтів порушує будову певних клітин тканини. З-за цього зв'язки стають більш слабкими, м'язи не такими витривалими, міжхребцеві диски менш еластичними. Подібні процеси вносять свій внесок у розвиток остеохондрозу поряд з іншими причинами.
Як уникнути остеохондрозу: 11 порад фахівця
Порада 1. Хоча б 10 хвилин у день приділяйте розминці всього тіла і легкої розтяжці
Якщо ви проводите багато годин у вимушеній сидячій позі, то хоча б 1 раз в день відпочиньте на те, щоб розім'яти корпус, шию і ноги легкими і простими вправами, додавши в кінці ще пару – на розтяжку великих м'язів.
Порада 2. Тренуйтеся в тренажерному залі грамотно і безпечно
«Тренажерний зал – це дуже гарне місце для підтримання здоров'я всього опорно-рухового апарату» - наголошує лікар ЛФК та спортивної медицини Олександра Бонина. - «Тільки для цього треба вміти технічно правильно виконувати вправи і підібрати для себе підходящу програму тренувань».
Краще всього в цьому допоможе фітнес-тренер, який має спеціальну освіту. Тому перші 2-3 місяці однозначно краще займатися під його наглядом. Так ви забезпечите свою спину від травм і сформуєте міцний м'язовий корсет для хребта.
Порада 3. Забезпечте собі комфортне та безпечне місце для роботи та навчання
Обов'язково подбайте про своєму робочому місці. Особливу увагу зверніть на стілець: його спинка повинна мати додатковий вигин в районі поперекового відділу хребта, а також забезпечувати підтримку голови і шиї.
Так ви досягнете фізіологічно правильного положення хребта під час роботи. Це зменшить навантаження на спину і не дасть м'язам сильно перевантажуватися.
Порада 4. Почніть харчуватися повноцінно і регулярно
Бажано щоденно включати в раціон рибу, крупи, овочі, зелень, яйця та інші повноцінні справжні продукти. Цим ви забезпечите собі надходження вітамінів і якісних нутрієнтів.
Не забувайте регулярно пити чисту питну воду замість газованої води і солодких коробкових соків.
Порада 5. Слідкуйте за поставою
Намагайтеся завжди тримати спину рівно. Щоб не забувати про це в процесі роботи, поставте за екраном монітора настільне дзеркало і періодично поглядайте в нього. Це дозволить вчасно помічати, що спина зігнута і приймати правильне положення.
Рада 6. Робіть масаж
Проходите курс масажу 2 рази в рік. Це дозволить підтримувати спину в хорошому стані.
Рада 7. Відвідуйте басейн не менше 1 разу на тиждень
Особливо корисно для профілактики остеохондрозу плавати на спині та брасом – це покращує кровообіг, зміцнює м'язи всього тіла, позбавляє від застійних явищ в організмі.
Порада 8. Більше ходіть пішки
Оптимально присвячувати цьому заняттю 30 хвилин в день, причому без перерв.
Порада 9. Носити правильне взуття
Взуття має бути зручним, не стискати стопу і мати еластичну підошву. Оптимальна висота каблука – 3-4 див.
Порада 10. Будьте обережні з тягарями
Піднімайте тяжкості правильно – з положення присівши, повільно, тримаючи спину рівно і напружуючи прес (це зніме частину навантаження з хребта). Не рекомендується піднімати більше 15 кг за раз – при цьому не можна тримати вантаж у витягнутих руках. Якщо потрібно перенести важку сумку, розподіліть її вміст на дві рівних частини і візьміть в обидві руки або складіть у рюкзак.
Порада 11. Рухайтеся правильно
Уникайте різких рухів. Особливо шкідливі вони при поворотах і нахилах. Намагайтеся менше часу проводити в зігнутому положенні, навіть під час прибирання з пилососом або миття підлог.